گزارش آیین پیشکش نهمین دوره پاداش واستار

20 آبان 1395- دبیرستان فیروزبهرام

آیین پیشکش نهمین دوره پاداش واستار ساعت 17:10 آغاز شد. دو خواهر دو قلو که عین هم لباس پوشیده بودند در ردیف دوم نشسته بودند. دو هنرمند یکی در هنر موسیقی و دیگری در هنر نقاشی.

آیین امسال با شرح پاداش واستار، فلسفه و هدف آن، چگونگی ثبت نام و نام بردن از برگزیدگان دوره های قبل پاداش واستار آغاز شد:بهنام مرادیان، پریسا کوکلری، کامران کیخسروی، راییکا خورشیدیان، نسرین خنجری، فرزاد خدادادی و فرامرز کامیاب پور وامسال: رومینا رهنمون، دانش آموزی که فقط سیزده سال سن دارد.

پس از صحبت های بهنام مرادیان به عنوان برگزیده نخستین دوره پاداش واستار، رومینا رهنمون هم رو به روی حضار قرار می گیرد. او درباره نقاشی خود با موضوع آموزش و پرورش در ایران قدیم و در مکتب خانه و تقبیح تنبیه بدنی و عوارض سوء آن در آموزش صحبت می کند. نفس گیری های عمیق او در پایان جمله ها و استرس زیادش نشان می دهد که کار هنری موثر وی چقدر ارزشمندتر است: از یک نوجوان سیزده ساله. وی شرح می دهد که در مسابقات بین المللی نقاشی هم پیش از این جوایز و افتخاراتی کسب کرده: در جمهوری چک، رومانی و بلاروس.

وی به نشان ادامه راه افتخار آفرینان دوره های پیشین پاداش واستار، تابلو فرش دستباف چهره پیامبر آریایی اشوزرتشت را از دستان بهنام مرادیان دریافت می کند. سپس جایزه نقدی ده میلیون ریالی را هم کیقباد بهدین هماهنگ کننده پاداش واستار به رومینا رهنمون تقدیم می نماید. بدین ترتیب ارزش مادی نهمین دوره پاداش واستار بیش از 22 میلیون ریال است.

اجرای قطعات موسیقی سنتی توسط پویا فرهی و پرنیان بهدین و پذیرایی دو بخش این برنامه را از هم جدا می کند.

در بخش دوم این برنامه آیین سپاسداری از سرکار خانم هرانده برگزار می شود.

کیقباد بهدین یکی از اعضای گروه پشتیبان آموزشگاه های زرتشتیان از بوذرجمهر پرخیده و خدامراد مزداپور به عنوان بنیانگزاران گروه تخصصی برای پشتیبانی از آموزشگاه های زرتشتیان نام می برد؛ همچنین از سابقه درخشان انجمن زرتشتیان تهران در مالکیت و اداره مدارس ملی و غیردولتی در ایران. بهدین از بی میلی مسوولان کنونی جامعه نسبت به تصاحب و اداره کامل مدارس زرتشتیان تهران به ویژه سه آموزشگاه دخترانه گله می کند و آن را حاصل عدم اعتماد به نفس مسوولان می شمارد.

در ادامه، وی ضمن تقدیر از فرخ اردشیریان به عنوان کسی که با پی گیری و دلسوزی خود موفق شد جزو معدود افرادی باشد که اراده انجمن وقت را در انتخاب مدیر دبستان گیو (یعنی خانم هرانده در چهر پنج سال پیش) متبلور کند، تقدیر کرد. همچنین مدیریت دانش آموز- محور سرکار خانم هرانده آن هم در شرایط بسیار سخت مورد سپاسداری قرار گرفت.

خانم هرانده کار و خدمت به دانش آموزان ایران به ویژه 15 سال کار در آموزشگاه های زرتشتیان تهران یعنی مدارس گشتاسب و گیو را مایه افتخار خود برشمرد و به ویژه به تمجید از دانش آموزان مودب و ساعی این مدارس پرداخت. این برنامه با پیشکش لوح تقدیر به سرکار خانم هرانده از فرهنگیان بازنشسته آموزشگاه های زرتشتیان پایان یافت.